Apmēram divas trešdaļas Latvijas iedzīvotāju neprot pietiekami labi peldēt

Lai arī oficiālā peldsezona ir sākusies tikai otrdien, 15. maijā, uz ūdens reģistrēto nelaimju skaits jau ir liels. Jaunākais pētījums liecina, ka vairāk nekā divām trešdaļām peldētāju nav pietiekamu peldētprasmju. Lai atgādinātu par piesardzību ūdens tuvumā, kā arī par to, pie kā var novest pārgalvība, peldēšanas instruktori otrdien demonstrēja, kā noteikti nevajadzētu rīkoties.

Oficiāla peldsezona otrdien atklāta 56 peldvietās, kurās Veselības inspekcija pārbaudījusi ūdens kvalitāti un atzinusi to par labu esam. Ņemot vērā karsto laiku, peldētprieki šogad varēja sākties krietni ātrāk. Vairākos gadījumos tas jau beidzies traģiski. Šogad noslīkuši jau 29 cilvēki, – vairumā gadījumu iemels tam bijusi pārgalvība. No pirmdien noslīkušajiem diviem vīriešiem viens bija mēģinājis pārpeldēt ezeru. Glābēji atgādina, ka tai jābūt pazīstamai peldvietai un nevajag pārvērtēt savas spējas.

Galvenais nosacījums ir peldēt, kad ūdens ir līdz kaklam. Ja būs dziļāk, tad palīdzēt bieži nevarēs arī glābējs, jo noslīkšana var notikt vienā mirklī.

Statistika liecina, ka visbiežāk noslīkst gados jauni un pārgalvīgi vīrieši, kā arī bērni. Latvijas Peldēšanas federācijas pētījumā noskaidrots, – lai gan Latvija ir viena no ūdeņiem bagātākajām valstīm pasaulē, iedzīvotāju peldētprasme ir zem katras kritikas.

“Aptuveni 30% ir tādi, par kuriem mēs varam uzskatīt, ka viņi prot peldēt. Ja mēs vēl viņus aicinātu šīs prasmes apliecināt, šis procents nokristos vēl. Ja mēs to salīdzinām ar Skandināvijas valstīm, kurās peldēt prot ap 80% iedzīvotāju, mēs esam ļoti sliktā pozīcijā. Tas ir būtiskākais faktors, kāpēc ir tik traģiska situācija ar noslīkušo skaitu,” stāsta Latvijas Peldēšanas federācijas prezidents Aivars Platonovs.

Pētījumā arī secināts, ka daudzi cilvēki būtu gatavi mesties palīgā, lai gan deviņi no desmit palīdzēt nemaz neprastu.

Pēc instruktora teiktā, vienīgais – pieļaujama palīdzība uz ūdens attālināti, izmantojot kādu palīglīdzekli. Nekādā gadījumā nedrīkst ļaut slīcējam sev pieskarties. Kā glābšanas riņķis var noderēt dvielis, zars vai pat tukša plastmasas pudele.

Oficiālā peldsezona Latvijā ilgs līdz septembra vidum.