Pētījums: Jo zemāks izglītības un ienākumu līmenis cilvēkiem, jo sliktāka ir peldētprasme

Pētījums rāda, ka droši uz ūdens Latvijā jūtas tikai 33%, katrs 10 cilvēks Latvijā neprot peldēt.

Pētījumu par Latvijas iedzīvotāju peldētprasmi veikusi ASS “Balta” kopā ar biedrību “Peldēt droši”. ASS “Balta” Personu produktu vadītāja un risku parakstītāja Ludmila Ščegoļeva raidījumā Kā labāk dzīvot atklāj, ka pētījums liecina, ka labākie peldētāji Latvijā ir vīrieši vecumā līdz 30 gadiem, vissliktāk peld sievietes vecākas par 50 gadiem. Turklāt, jo zemāks ir cilvēku izglītības līmenis un ienākumi, jo mazāk viņi māk peldēt.

Biedrības “Peldēt droši” dibinātāja Zane Gemze bilst, ka pētījums arī rāda, ka viens cilvēks no desmit atzīst, ka peldēt nemāk un nekad ūdenim netuvosies, bet viņš ir riska zonā, jo, ja gadījumā viņš iekritīs ūdenī no laivas, viņš sev palīdzēt nevarēs.

“Divi no desmit ūdenī jūtas droši, dodas ūdenī un viss ir kārtībā. Bet pārējie septiņi nejūtas droši, bet vienalga dodas ūdenī. Tas ir satraucošākais, ka neskatoties uz to, ka nejūtas droši, nav kompetenti un pārliecināti šajā situācijā, viņi vienalga dodas ūdenī.

Jautājums, vai nevajadzētu uzlabot kompetenci, lai pašiem būtu patīkami bez stresa un liekiem riskiem, kas var iestāties, doties ūdenī,” atzīst Zane Gemze.

Latvijas peldēšanas federācijas prezidents Aivars Platonovs norāda, ka maldinoši ir tas, ka galvenokārt slīkst tie, kas dodas jūrā sērfot vai kaitot. Visbiežāk noslīkst cilvēki netālu no krasta piemājas dīķos, karjeros, ezeosi, kur cilvēki dodas veldzēties,

“Neizglābsim visus, bet ja varētu atrisināt šo nelielo sadaļu, statistika uzlabotos par 50%,” uzskata Aivars Platonovs.

Zane Gemze uzskata, ka sabiedrības izglītošana un peldētprasmes apgūšana ir trīs pušu atbildība, kas īstenojama gadu desmitiem.

“Tā ir valdība, kā galvenais organizators, kas stratēģiski var dot savu redzējumu un sasaisti visām pārējam pusēm. Tad ir sabiedrība pati kā tāda, kurai nepieciešama izpratne par to, kas ir droša atpūta pie ūdens, un indivīds ar izpratni, ka zināšanas ir nepieciešamas,” uzskata Zane Gemze.

Ja jautājums būtu vienkārši risināms, tas nebūtu aktuāls. Tas ir laikietilpīgs, tas paņem gadu desmitus.


Avots: lr1.lsm.lv

Projektu “Atbalsts LPF darbības stiprināšanai un interešu aizstāvībai cilvēkdrošības uz ūdens veicināšanas jomā” finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Projekta nr. 2020.LV/NVOF/MAC/088/06. Visi informatīvie materiāli, t.s. preses relīzes un publikācijās minētie pētījumi ir sagatavoti ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par materiālu saturu atbild biedrība “Latvijas Peldēšanas federācija”. #NVOFonds2020